Legislacja składnikowa
dla produktów kosmetycznych
Spełnienie wymagań legislacji składnikowej w odniesieniu do produktów kosmetycznych to wymagające zadanie. Wprowadzający kosmetyk do obrotu musi mieć pewność, że wszystkie składniki produktu są użyte zgodnie z prawem. Z punktu widzenia formalnego substancja, zanim zostanie zastosowana w kosmetykach, podlega wymogom legislacji chemicznej. Następnie, jeśli sytuacja tego wymaga, jej oceny dokonuje Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów działający przy Komisji Europejskiej. Dalej wyniki oceny znajdują odzwierciedlenie w listach substancji regulowanych zgodnie z rozporządzeniem kosmetycznym.
Dziś, w erze Zielonego Ładu, składniki kosmetyków znajdują się pod coraz większą presją – głównie za sprawą zainteresowania konsumentów, powodującego intensyfikację działań regulacyjnych. Zmian w zakresie możliwości stosowania składników kosmetycznych, jak i zakazów ich stosowania jest coraz więcej.
Ostatni głośny przypadek, który wywołał wiele zamieszania na rynku, dotyczy zakazu stosowania Lilialu – popularnego składnika kompozycji zapachowych, szeroko stosowanego w kosmetykach. 1 marca 2022 r. zacznie obowiązywać zakaz sprzedawania produktów z tym składnikiem, więc producenci, dystrybutorzy i handel musieli zmierzyć się z masowym wycofywaniem towaru z rynku. Czy po Lilialu przyjdzie kolej na następne składniki? Z całą pewnością. Aby uniknąć strat finansowych i wizerunkowych należy wyprzedzać fakty, czyli być wyposażonym w wiedzę i gotowość do zmian.
Czego się dowiesz podczas webinaru?
• Co to znaczy, że kosmetyk jest bezpieczny?
• Kto i jak ocenia składniki kosmetyków?
• Co to są czarne listy składników i czy są to składniki zagrożone dla przemysłu kosmetycznego?
• Czy składnik niemodny to składnik zagrożony?
• Jakie składniki są przygotowywane do wycofania?
• Dlaczego okresy przejściowe na wycofywanie składników się różnią?
• Gdzie z wyprzedzeniem szukać informacji o zmianach w prawie kosmetycznym i składnikach zagrożonych wycofaniem?
• Jak powinna wyglądać procedura zmiany składu i wycofywania produktów z zakazanym składnikiem?
• Dlaczego nie możesz czekać na zmianę składu produktu do ostatniej chwili?
• Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo kosmetyków?
• Jakie są konsekwencje wprowadzania do obrotu kosmetyków z zakazanym składnikiem? Kary i kompetencje organów kontroli.
Dr inż. Iwona Białas
safety assessor, właścicielka Cosmetosafe Consulting
Doktor inżynier chemii, specjalistka toksykologii z wieloletnim doświadczeniem w branży kosmetycznej.
Safety assessor, szkoleniowiec, wykładowca akademicki z zakresu chemii i toksykologii kosmetycznej.
Od 2013, jako safety assessor, wspiera firmy kosmetyczne w bezpiecznym wprowadzaniu produktów do obrotu na rynki europejskie. Od 2018 posiada tytuł German Society for Scientific and Applied Cosmetics (DGK) Safety Assessor.Na bieżąco monitoruje zmiany prawne dotyczące branży kosmetycznej w Polsce i Europie, śledzi trendy i nowe możliwości badań kosmetyków; uparcie walczy z mitami i czarnym PR kosmetycznym.
Aktywny członek grup roboczych organizacji branżowych: Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego i Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego oraz Detergentowego, a także członek Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego.
Ekspertka
© 2021 Wydawnictwo Gospodarcze Sp. z o.o. All Rights Reserved.