Prawo kosmetyczne jest niezwykle restrykcyjne. Dotyczy ono jednak głównie bezpieczeństwa kosmetyków, nie reguluje natomiast zapisów umów handlowych obowiązujących pomiędzy producentem, dystrybutorem i detalistą. Stworzenie takich umów, regulujących współpracę pomiędzy poszczególnymi uczestnikami łańcucha dystrybucji, spoczywa na barkach przedsiębiorców.

Posiadanie właściwie skonstruowanych umów handlowych jest niezbędne – to one określają zakres odpowiedzialności np. w przypadku wycofywania produktów z obrotu. Jak jest to istotne pokazał wyraźnie przypadek lilialu – składnika, który został wykreślony z listy substancji dopuszczonych do stosowania w kosmetykach, a zawierające go produkty do 1 marca br. musiały zostać wycofane z obrotu. Pojawiło się szereg pytań o to, kto powinien zebrać produkty z rynku, kto ponosi tego koszty, podobnie jak koszty utylizacji kosmetyków. Wiele kontrowersji pojawiło się w zakresie oceny, do kogo należy towar, który znajduje się w magazynie hurtowni, a także wiele wątpliwości dotyczących etyki w biznesie.

Przypadek lilialu nie był odosobniony. Jest pewne, że składy kosmetyków będą się zmieniać i ponownie może dojść do sytuacji, w której rynek będzie musiał szybko reagować na dyrektywy unijne nakazujące wycofanie z obrotu produktów z daną substancją. Warto zadbać o swój biznes i w umowach handlowych zabezpieczyć się przed stratami, jasno określić zakres swojej odpowiedzialności za towar wprowadzany do sprzedaży.

WEŹ UDZIAŁ >>

CZEGO SIĘ DOWIESZ?

Prawo kosmetyczne – gdzie szukać regulacji prawnych?

Dlaczego ukształtowanie relacji między partnerami biznesowymi jest ważne?

Kryzys lilial.
Jak wpłynął na relacje biznesowe?

Jakie obowiązki spoczywają na partnerach biznesowych?

Kim jest osoba odpowiedzialna, a kim dystrybutor?

Jakie są sankcje za niewycofanie produktu z rynku?

Kto może ponieść konsekwencje za niezgodność z przepisami?

Jak uregulować proces wycofywania produktu?

Czym jest umowa handlowa, dlaczego warto ją mieć i co może regulować?

Jakie obowiązki spoczywają na partnerach biznesowych?


Julia Besz zajmuje się doradztwem dla branży kosmetycznej w zakresie compliance, prawa unijnego oraz prawa prywatnego międzynarodowego. W szczególności zajmuje się przygotowywaniem rozwiązań wewnątrzorganizacyjnych z zakresu analizy i oceny ryzyka braku zgodności, usprawnianiem systemów zarządzania zgodnością oraz tworzeniem mechanizmów wewnętrznych, które mają na celu optymalizację procesów biznesowych.

Posiada tytuł LL.M ze specjalizacją w dziedzinie International Business Law. Jest certyfikowanym Compliance i Whistleblowing Officerem oraz wykładowcą uczelni wyższych, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu whistleblowingu, ochrony sygnalistów oraz corporate governance na kierunku MBA.

EKSPERTKA

Julia Besz, prawnik, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

DZP to największa niezależna polska kancelaria prawnicza. Od niemal 30 lat nasi prawnicy i doradcy podatkowi doradzają polskim i zagranicznym klientom z niemal wszystkich branż gospodarki. Obecnie w naszych biurach w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu pracuje ponad 180 ekspertów z 40 różnych specjalizacji.

Wyróżnia nas osobiste zaangażowanie, holistyczne podejście do rozpatrywanych spraw oraz pełne zrozumienie potrzeb klientów. W utrzymaniu wysokiej pozycji na rynku pomaga nam wieloletnie doświadczenie w doradztwie przy dużych i złożonych projektach, w tym w branży retail. W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów został powołany zespół franczyzowy, złożony m.in. ze specjalistów w zakresie spraw korporacyjnych, doradztwa transakcyjnego, prawa konkurencji i konsumentów, oraz prawa podatkowego. W jego ramach doradzamy firmom planującym stworzenie sieci franczyzowej lub wprowadzenie modyfikacji w dotychczas działającym modelu. Ponadto nasi specjaliści przygotowują szkolenia, biorą udział w konferencjach oraz udzielają komentarzy, dając bieżące merytoryczne wsparcie przedsiębiorcom branży retail.


TERMIN: 27 kwietnia 2022


GODZINA: 11:00

GDZIE: Platforma Zoom

CZAS TRWANIA:
około 90 minut

BILETy DOSTĘPNe w cenie 246 złotych brutto

Wypełnij formularz
i kup BILET na webinarium

Webinar rozpoczyna się za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

© 2022 Wydawnictwo Gospodarcze Sp. z o.o. All Rights Reserved.